Only in Japan... Érdekességek Japánból

Ez egy nagyon szubjektív lista lesz, arról, amit én láttam a rövid ottlétem során. Ahogy eszembe jutottak a dolgok:

- Japán nagyon-nagyon tiszta, szemetet azt hiszem, kétszer ha láttam az utcán (elejtett maszk, egy papír), amit lehet véletlen hagyott el valaki. És ráadásul ez úgy, hogy az utcákon sehol sincs szemeteskuka! Egyetlenegyet láttam egy templom bejárata mellett, de az csak műanyag flakonoknak volt. Az emberek magukkal viszik a szemetet, és otthon dobják el. Buszok, aluljárók, metró, vonatok, mindeeen tiszta volt. Hihetetlen.

- sok minden pont fordítva van, mint nálunk! Legérdekesebb számomra az, hogy a könyvek eleje az, ami nekünk a vége, és ráadásul a karakterek nem balról jobbra vannak, hanem fentről lefele és jobbról balra. Nagyon érdekes!! Bal oldalon vezetnek, a kulcs balra zár, a metrók mozgólépcsőin balra állnak, és néha, nagy tömeg esetén Tokióban láttam, hogy még a járdán is úgy mennek, ahogy vezetnek:)) véletlenül bekerültem az ellenkező irányba és muszáj volt "sávot váltsak".

A nyitott oldalon látszik, hogy 15.oldal, de nekünk az a könyv vége lenne:)

- a tömegközlekedésre van egy kis kártya, IC card a neve, és attól függően, hogy hol veszi meg az ember, különböző neve van (pld. Tokióban Suica és Pasmo, Kiotóban Icoca, stb), de az egész országban érvényes, bárhol lehet fizetni vele. Fel lehet tölteni pénzzel, becsipogtatni és kész is. Ha nincs rajta elég pénz, ráér feltölteni a végállomáson. Nagyon vagány, hogy az egész országban érvényes, ezt (is) jó lenne meghonosítani.

- sok helyen még mindig csak készpénzzel lehet fizetni. Annak ellenére, hogy annyira fejlett ország, a kártyás fizetést valamiért nem igazán szeretik. A covid mondjuk segített ezen, mert azóta több helyen lehet fizetni kártyával. Az IC kártyát is lehet használni üzletekben, nem csak vonatjegyre jó.

- nagyon jó kajákat lehet kapni a sima élelmiszerüzletekben, pl. 7/11, Family Mart, stb. Ezek ilyen multifunkciós helyek: lehet pénzt kivenni, nyomtatni, scannelni, xeroxolni, stb.

- az étel amúgy nem túl drága, ahhoz képest, hogy milyen árakra gondol az ember. (Persze itt is el lehet költeni egy vagyont a vendéglőkben). Állítólag a fejlett országok közül Japán a legmegfizethetőbb.

- Úgy általában nagyon udvariasak és segítőkészek. A meghajlás egy rendszeresen használt gesztus, pld. a forgalmas gyalogátjáró mellett álló közlekedési rendőr meghajol a gyalogosok előtt, ugyanúgy, ahogy a vagonba belépő kalauz is. A többi helyen is mindenki nagyon kedves volt.

Kicsit paparazzi fotó...de annyira érdekesnek tűnt, hogy a munkások meghajoltak a gyalogosok előtt.

- fontos elv számukra, hogy úgy viselkedjenek, hogy másokat ne zavarjanak. Például a vonaton mindenki csendben van, ki is van írva, hogy ne beszéljünk hangosan telefonon (hangos zenehallgatás fel sem merül). A parkokban láttam kiírva, hogy ne gördeszkázzanak, mert azzal zavarhatnak másokat, vagy ha valaki fotót készített, direkt mögötte mentek el vagy megvárták, amíg végez, stb.stb. Néha ez kellemetlen lehet, vagy lehet valaki korlátozónak érzi, de igazából nagyon jó volt ez így.

- nagyon biztonságos ország (egyike a legbiztonságosabbaknak). A bűncselekmények száma nagyon alacsony, és többször láttam, hogy például az ernyőknek az üzletek, vendéglők előtt van egy kis tartó, és mindenki ott hagyta, nem félve attól, hogy valaki elviszi. Láttam ékszert és pénzérmét is a földön, többen elmentek mellette, látták, de nem vették fel. Itt nyugodt lehet az ember, hogyha a vonaton elalszik, nem fogják kirabolni vagy egy sikátorban nem támadják meg. Szuper hely!

- Nagyon-nagyon sok helyen láttam automatákat, amikből mindenféle üdítőt, édességet, meleg italt, stb-t lehet venni, sőt hallottam egyről, ami pizza automata, de azt nem láttam :P

- a vonatok tényleg nagyon pontosak, hozzájuk lehetne igazítani az órát...;)

- a wc-k. Hát az egy külön világ.:)) Még a kicsi random vendéglőcskének is melegítős, zenélős wc-je van, ez itt teljesen általános. Lehet különféle tisztító bide funkciókat használni, lehet állítani a víz hőmérsékletét és a vízsugár erősségét, lehet olyan hangot lejátszani, mintha lehúznád a wc-t, sőt, egy helyen láttam olyant is, hogy erdei tisztás hangjait játszotta le, patakcsobogással és madárcsicsergéssel. Komoly. Viszont láttam egészen basic, guggolós wc-t is, hát azt nem tudom, hogy még miért is tartják, vagy valaki megy-e olyanba:))

- főleg a kisebb utcákon nem igazán láttam járdát. Leginkább csak meg van húzva egy vonal, ami jelzi, hogy az a rész a gyalogosoké, de annyi. Persze a forgalmas utak mellett van rendes járda, sőt, alul és felüljáró is.

- vannak térképek és útmutatók, hogy hova érdemes menni őszi színes faleveleket látni:)

- nagyon sok mindent láttam műanyagba csomagolva, még olyant is, aminek aztán igazán fölösleges, pld.banán, ananász, citrom...

- sok vendéglőben a pult mögött lehet látni, ahogy készül a kaja.

- sok helyen színesek, vagy legalább díszítettek az aknatetők

- a maszkviselés sosem volt kötelezővé téve Japánban. Az emberek maguktól hordják minden meghűléses időszakban, és a covid alatt is ugyanúgy. Például most sem lett volna kötelező az utcán maszkot tenni, de minden japán ember hordta, és akkor már a turisták többsége is. Bent kötelező volt 

- néhány helyen láttam olyan férfi wc-t, ahol pelenkázó rész is volt. Nem mindennapi dolog

- az utcai térképek legtöbbször nem északi tájolásúak, mint nálunk, hanem olyan irányba vannak fordítva, ahogy szemben állsz a terkeppel 

- ha valamit adnak, azt legtöbbször két kézzel adják, és úgy is illik átvenni, két kézzel. Kicsit nehéz volt megszokni, mert annyira furcsa mindkét kézbe venni pl.a visszajárót. 


Na hát kb.ennyit láttam én, de biztos rengeteg dolog lenne még:) 

Előző bejegyzés: Utolsó nap Japánban - Fukuoka
Következő bejegyzés: Út Bangkokba (2022. nov. 27.)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogy is jött ez az ötlet...?

Az indulás s az érkezés (Tokió 1.rész)

Tokió - 2.nap

Mennyibe került az utazás?